02 12 2007

ASKILI SÜVETER

                                ASKILI SÜVETERİN SAYILARIYLA YAPILIŞI...

 

    Süveterin önünü 65 ilmek başladım. 5 sıra haroşa ördüm, koltuk boyuna kadar düz örgü olarak devam ettim. Koltuk yatırmak için şişime 6 ilmek attım. 5 ilmegi haroşa yaptım, altıncı ilmekle düz örgüden 1 ilmek kesip geri döndüm. Haroşaları örerek başa çıktım. Tekrar 5 ilmek haroşayı ördüm, altıncı ilmekle 1 ilmek kestim, geri döndüm, haroşaları örerek başa çıktım. Yani koltuk yatırırken kaç ilmek kesecekseniz her ilmegi kestiginizde geri dönüyosunuz. Bu şekilde 10 ilmek kestim. Diger koltuk için de aynı işlemleri yaptım. Bu şekilde iki koltuguda yatırdım ( ama uyumuyolar  )

   Ama kesme işlemi henüz bitmedi. Her şiş başlarında 6. haroşayla bir ilmek kesmeye devam. İki taraftanda 7 şer ilmek kestim ve kesme işlemini bitirdim. Bir sıra haroşa yaptım, ilikleri açtım iki taraftanda ( ilik açmayı unutmuşum söküp tekrar yaptım). 4 sıra haroşa yapıp ön parçayı bitirdim.

   Arkaya gelince: 65 ilmek başladım, 5 sıra haroşa yaptım, koltuk boyuna kadar düz ördüm. aynı önde oldugu gibi koltuk yatırdım. Ama arka koltugu 8 ilmek yatırdım. Yine her şiş başlarında birer ilmek keserek 8er ilmek kestim. İlmek kesmem bitince 5 cm kadar kesmeden düz ördüm. 3 sıra haroşa yaptım, askılar için iki taraftanda 10ar ilmek haroşa bırakıp yakayı kestim.

   Askıları yeterince uzunlukta örüp kestim. Örgümün yanlarını diktim, askılara düğmeleri ( NAZ'ın tokalarını ) diktim ve süveterimiz hazır oldu....

   Süveterin sayılarını ve yapılışını ve koltuk yatırmayı soran arkadaşlar için umarım yardımcı olmuşumdur. Örmek çok kolayda anlatmak  zor. İnşallah anlatımım yeterince anlasılır olmuştur. Kolay gelsin arkadaşlar..

0
0
0
Yorum Yaz