13 01 2008

MAVİ ÇOCUK YELEĞİ..

mavi yelek

   Bu EFE'nin bebeklik yeleği, daha önce aynı modeli pembe olanıyla birlikte yayınlamıştım. Modeli begenip yapmak isteyen PİNK için tekrar yayınlıyorum. Biraz daha ayrıntılı anlatmamı, yelegin arka resminide istemiş. Pembe yelegi hediye vermiştim, onun için yapılışını mavi yelegin sayılarıyla anlatıcam..

mavi yelek 1.JPm.yelek roba.JP m.yelek model.Jyelek on1

         Yelegin ipi NAKO REKOR, 3 numara şişle yaptık. Yelegin yapılışı ve sayıları;

ÖN : 53 ilmekle başlıyoruz, 6 sıra haroşa yapıyoruz. Şimdi kenar haroşalarını ve modeli kurmaya başliyoruz. 9haroşa, 1düz yapalım (şimdi modele başlıyoruz) 3ters, **1düz, 1arttır, 1düz, 1arttır, 1düz**, 3ters, 1düz, 1arttır, 1düz, 1arttır, 1düz, 3ters bu şekilde devam edelim son 10 ilmegide 1düz, 9 haroşa yapıp şişi başa çıkalım. (**işaret arası bir model, bu şekilde 5model olacak) Tersten haroşaları haroşa, tersleri ters, düzleri düz yapalım. 9haroşa, 1düz, 3ters örelim, 2ilmegi düz olarak keselim, 1düz örelim, 2ilmegi düz olarak keselim, 3ters örelim yine 2ilmegi keselim, 1ilmek düz, 2ilmegi keselim, 3ters örelim bu şekilde haroşalara kadar devam, haroşaları yapıp şişi başa çıkalım. Tersinden haroşaları düzleri tersleri örüp şişi başa çıkalım. Yine 9haroşa 1 düz, 3ters yapalım, 1 arttırıp 3düz ilmegi birden keselim, 1arttıralım, 3ters 1arttır 3ilmegi kes, 1arttır bu şekilde devam edip 1düz, 9haroşa örüp başa çıkalım. Tersten haroşaları, düzleri tersleri aynen örelim (modelimiz tamamlandı)  Şimdi modeli aynı şekilde, model aralarındaki 3tersin üzerine kurucaz, bu şekilde model yer degiştirerek devam edecek.

   12 model olunca (resimden takip edersiniz) model yapmayı bırakıyoruz. Şimdi model üzerinde devam eden çubukları yapalım. 9haroşa, 1düz, 6ters, 1düz, 4ters, 1düz, 4ters, 1düz, 4ters, 1düz, 4ters, 1düz, 6ters, 1düz, 9haroşa yapıp başa çıkalım. Bu şekilde biraz devam edelim. Kenardaki haroşalar  53sıra olunca koltuk için 8 haroşa keselim ve tekrar 8ilmek haroşa örelim (resimden takip edelim) koltu kesiminden sonra 10 sıra haroşa olunca şişimizdeki iimek sayısını 28ilmege düsürelim ki hafif büzgülü olsun. Bunun için haroşalar arasındaki ilmekleri  2'şer  3'er keselim. 28ilmegi  4 sıra haroşa yapıp keselim ve ilk ön parcamız hazıırr.  Diğer önüde aynı şekilde yapalım, yalnız koltuk kesımını aynı yonden kesmemeye dikkat edelim.(sökmek zorunda kalmayın.)

   ARKA:  93ilmek başlayalım. 6sıra haroşa yapıp önlerde oldugu gibi modeli yapalım. Kenar haroşası 53sıra olunca koltuk keselim, koltuk kesiminden sonra kenar haroşası 25 sıra olunca  yaka oyuntusu için 6sıra haroşa yapalım. Yakayı keselim, arkadan öne gelecek olan omuz parçaları 28ilmek olucak. Yaka kesiminden sonra omuz parçalarını yeteri uzunlukta yapalım, 5sıra haroşa örüp bitirelim.

  Yelegin yapılışı böyle, umarım bu anlatımı daha detaylı ve anlaşılır olmuştur. Anlamakta zorlandıgınız veya anlatamadıgım bir yer varsa yardımcı olmaya çalışırım. Şu an bu yelekten yapıyorum ki parçalar resimden takip edebilsin diye. Birkaç güne kadar arkanında resmini eklerim. Yapmak isteyen arkadaşımız önleri örene kadar bende arkayı örerim inşallah.. Herkese kolay gelsin arkadaşlar..

  

0
0
0
Yorum Yaz